ISPM-15 uygulaması, Uluslararası Bitki Sağlığı Konvansiyonu (IPPC) tarafından, bitki sağlığı önlemleri için belirlenen, zararlı organizmaların ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri ile taşınması ve yayılmasını önlemek üzere, uluslararası ticarete konu ahşap ambalaj malzemeler hakkındaki standarttır.

Ahşap ambalaj malzemesinin ısıl işlemden geçirilmiş sayılması için ahşabın öz (çekirdek) ısının minimum 56 °C’ye ulaşması ve 30 dakika boyunca 56 °C’de bekletilmesi gerekir. Bu ısı değeri ahşap ambalaj malzemesi içindeki zararlı organizma ve böcek larvalarının öldürülebileceği değerdir. Ahşabın çekirdek ısısının 56 °C’de en az 30 dakika bekletilmesi o ahşabın zararlı mantar ve böceklerden temizlendiğini göstermektedir. Bu değer, ISPM 15 standartlarının da gerektirdiği değerdir.

Yönetmeliğe göre, ülkemizden ihraç edilen ürünlerle birlikte kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin tamamında karşı ülkenin ISPM-15 standardını isteyip istemediğine bakılmaksızın ISPM-15 standardı aranmaktadır..

Dadaşlar Palet sahip olduğu ısıl işlem fırınları ile yenilenen ISPM -15 standartlarını yerine getiren ve logolama yetkisine sahip olan bir üreticidir.

ISMP-15 standardına uygunluğu özellikle arayan ülkeler;

Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avrupa Birliğine üye olan ülkeler, Avustralya, Belarus, Bolivya, Brezilya, Cezayir, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Endonezya, Ermenistan, Fiji, Filipinler, Fransız Polinezyası, Guatemala, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Honduras, Hong Kong, İran, İsrail, İsviçre, Jamaika, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kore, Kosta Rika, Küba, Lübnan, Malezya, Meksika, Mozambik, Nijerya, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Rusya, Samoa, Seyşeller, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Şili, Tayland, Tayvan, Tonga, Türkiye, Ukrayna, Umman, Ürdün, Venezuela, Vietnam, Wallis ve Futuna, Yeni Kaledonya.